Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

 Duminica înainteprăznuirii Înălțării Sfintei Cruci (13 septembrie) a fost marcată în parohia noastră de așezarea crucii mari de altar, comandate în România și lucrate de artistul Cosmin Pol din Târgu Mureș. Înainte de a fi așezată în spatele Sfintei Mese a altarului, a fost săvârșită slujba sfințirii apei (Sfeștania sau Aghiasma Mică), urmată de rugăciunea de sfințire a crucii. Acest obiect de cult are o importanță simbolică în bisericile ortodoxe: după cum masa Altarului simbolizează mormântul Domnului Care a înviat, tot la fel Sfânta Cruce este semnul mântuirii din moarte și păcat.

Crucea mare din altar, pe care este înfățișat Domnul Iisus Hristos, răstignit, aduce aminte preotului, în fiecare moment când se află la sfintele slujbe, că slujește lui Dumnezeu Care din dragoste pentru lumea întreagă S-a întrupat și a suferit chinuri și moarte pentru mântuirea tuturor. Deseori crucea este îmbogățită, în extremele brațelor, cu mici medalioane înfățișând pe Maica Domnului și Sfântul Ioan Evanghelistul, care s-au aflat lângă Cruce la momentul Răstignirii Domnului. Crucea din biserica noastră are o particularitate, anume aceea că personajele aici menționate nu sunt pictate pe cruce, ci separat, pe două bucăți de lemn, atașate cu tije metalice de partea de jos a crucii, astfel încât reproduce mai fidel scena Răstignirii. Încă o particularitate a Sfintei Cruci aflată de acum înainte în biserica noastră este aceea că imaginea Domnului Hristos, înfățișat răstignit, se poate demonta. Urmând modelelor grecești de cruci, în Vinerea Mare, când în mijlocul bisericii se pune pe o masă Sfântul Epitaf închipuind îngroparea Domnului, este scoasă și crucea din altar, însă ea este simplă (lipsește imaginea Domnului), fiindcă Domnul atunci nu mai este pe cruce, ci în mormânt.