Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

Duminică 1 Decembrie, de Ziua Națională a României, în bisericuța „Sf. Margareta” din Neumarkt-Woffenbach am sărbătorit 1 an de la înființarea acestei comunități, care funcționează până la sfârșitul anului 2019 ca filie a Parohiei din Amberg. Cu această ocazie, părintele ieromonah Arsenie Bejan (de la Centrul Eparhial Nürnberg), împreună cu diaconul Flavius Cristian Stai, viitorul paroh al noii parohii, au slujit Sfânta Liturghie. În încheiere, alături de cei doi slujitori a fost și Ierom. Ioan Popoiu, parohul Parohiei Amberg. Aceștia au slujit slujba Parastasului în cinstea Eroilor Neamului. În încheiere, credincioșii prezenți au participat la o agapă, bucurându-se de acest moment festiv al tinerei comunități.  Mulțumim tuturor celor care au participat la acest frumos eveniment!

Mai multe fotografii puteți găsi pe pagina de Facebook a Parohiei din Neumarkt, aici.