Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

Sâmbătă, 14 decembrie 2019, în cadrul Sfintei Liturghii, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a hirotonit, în biserica românească din Schwabach, pe diaconul Flavius Cristian Stai întru preot, pe seama Parohiei „Sf. Muceniță Marina” din Neumarkt. La slujbă au luat parte preoți din împrejurimi, rude și prieteni ai părintelui, precum și credincioși din Schwabach și Neumarkt.
Tot cu această ocazie a avut loc și botezul fetiței părintelui, Eva Maria, precum și acordarea Gramatei de Binefăcător familiei Roxana și Marius Florea, în semn de mulțumire pentru implicarea în înființarea noii parohii din Neumarkt, găsirea unui lăcaș de slujire, dotarea parohiei cu cărți, vase liturgice și alte obiecte necesare slujbelor ortodoxe.
Părintele Flavius va prelua slujirea de preot paroh a tinerei comunități la 1 ianuarie.

Mai multe fotografii puteți găsi pe pagina de Facebook a Parohiei din Neumarkt, aici.