Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

 

Duminică 21 iulie comunitatea ortodoxă românească din Neumarkt a fost în sărbătoare. Cu doar câteva zile înainte, în calendarul bisericesc este prăznuită Sfânta Muceniță Marina din Antiohia, cunoscută în Occident sub numele de Sfânta Margareta, ocrotitoarea bisericii noastre gazdă din cartierul Woffenbach. După Sfânta Liturghie săvârșită de părintele ieromonah Arsenie Bejan, toți cei prezenți au participat la o agapă în curtea bisericii și s-au bucurat de o duminică însorită de vară. Alături de credincioși din Neumarkt au participat la primul hram și oaspeți din Amberg și Nürnberg.

Despre Sfânta Muceniță Marina, sinaxarele bisericești scriu că a trăit în Antiohia, fiind o fecioară creștină care a fost martirizată pentru credința sa în Hristos, în anul 304. Sfânta e reprezentată luptându-se cu un diavol sau cu un dragon, aceasta amintind de un moment din timpul întemnițării sale și simbolizând puterea credinței care învinge ispitele celui rău. Viața ei poate fi citită aici.