Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

 

La invitația slujitorilor altarelor, în preajma sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, istoricul gălățean George Enache a susținut în Germania trei conferințe dedicate părinților Ioan Iovan și Daniil Sandu Tudor, duhovnici români din secolul XX, care au propovăduit poporului credința în Dumnezeu. Ultima dintre ele a avut loc la Amberg, în Duminica Sfinților Români.

 

 Prof. Dr. George Enache s-a mai aflat în diferite parohii românești din Germania în mai 2017, când a susținut o serie de conferințe dedicate Anului Omagial al Mărturisitorilor din timpul prigoanei comuniste, iar apoi în martie-aprilie, respectiv noiembrie-decembrie 2018, când tema prelegerilor a fost asociată cu sărbătorirea Centenarului Marii Uniri.

Programul de conferințe din această vară se înscrie în seria de evenimente culturale dedicate Anului omagial al Satului Românesc. După conferințele ținute în bisericile românești din Dresden și Ulm, la drumul de plecare spre țară, istoricul a ținut ultima prelegere, de Duminica Sfinților Români, 30 iunie, în parohia „Sf. Treime” din Amberg. Aici conferențiarul a accentuat ideea puterii exemplului personal și a sfințeniei care nu este niciodată ruptă de Dumnezeu, dar nici de trăirea cotidiană. Sfinții sunt oameni trăind printre oameni, care însă aleg să se raporteze la Dumnezeu ca la singura realitate, mereu prezentă în viața lor.

Prof. Dr. George Enache predă la Facultatea de Istorie, Teologie și Filosofie a Universității „Dunărea de Jos” din Galați. Printre lucrările publicate se numără: Părintele Arsenie Boca în atenția poliției politice din România, Patriarhul Justinian și Biserica Ortodoxă Română în anii 1948-1964, Monahismul românesc și puterea comunistă în România anilor '50, Despre curajul de a rosti: Episcopul Nicolae Popovici al Oradiei (toate în colaborare cu Adrian Petcu), precum și edițiile critice, recent publicate, dedicate istoriei Basarabiei interbelice: Constantin N. Tomescu - Jurnal din viața mea (în colaborare cu Silvia Corlățeanu-Granciuc) și Mărturisiri înaintea marii încercări. Conferințele preoțești din Episcopia Cetății Albe-Ismail (iulie 1944). La acestea se adaugă cele două monografii lansate cu ocazia acestor conferințe, Părintele Ioan Iovan în oglinzi paralele (în colaborare cu Marius Vasileanu și Ioan Marian Croitoru), respectiv Sandu Tudor (parintele Daniil). Ideologiile extremiste și poliția politică.