Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

 

De Duminica Tuturor Sfinților (23 iunie) ne-am bucurat împreună atât de slujba de hram cât și de „liturghia de după liturghie”, în biserica noastră din Amberg și în sala parohială pusă la dispoziție de parohia romano-catolică „Hl. Dreifaltigkeit”. Deși hramul nostru este prăznuit de sărbătoarea Sfintei Treimi, dat fiind faptul că gazdele noastre de la Biserica Romano-Catolică prăznuiesc acest hram, am sărbătorit cu o săptămână mai târziu. Am avut și oaspeți de la Nürnberg și Regensburg.

Al doilea hram al parohiei noastre a fost prilej de bucurie duhovnicească, dar și de aducere-aminte de cei adormiți. De aceea, după Sfânta Liturghie am săvârșit slujba parastasului la sala parohială a Parohiei romano-catolice „Sf. Treime”, împreună cu părintele ieromonah Arsenie Bejan, slujitor la Centrul Mitropolitan din Nürnberg. La agapa de hram, organizată în comun de toți participanții și îmbogățită cu mulțime de bunătăți aduse de fiecare după putere și pricepere, a participat și părintele Ludwig Gradl, preotul paroh al Bisericii catolice „Sf. Treime” care ne găzduiește de trei ani.

La masă ne-am bucurat de recitalul talentatului violonist Andrei Ciobanu, venit din Regensburg, iar la final, am cântat împreună cântece populare din toate părțile țării.

Mulțumiri alese tuturor participanților!

Pr. Paroh Ioan Popoiu