Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

Sâmbătă 5 octombrie a fost săvârșită pentru prima dată slujba Sfântului Maslu în bisericuța „Sf. Margareta” din Neumarkt-Woffenbach. Această slujbă de vindecare se săvârșește de regulă la casa celui bolnav, cu participarea mai multor preoți și credincioși. Însă uneori ea are loc și în biserică, cu participarea tuturor credincioșilor care pot veni în sfântul locaș - fiiind vorba în acest caz despre Maslul de obște. Cu această ocazie am primit vizita părintelui ieromonah Chiril Socaciu, slujitor în parohia din Erlangen.

Despre semnificația slujbei Sfântului Maslu puteți citi mai multe aici, iar despre maslul de obște, aici.