Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

 În luna octombrie a avut loc în parohia noastră o colectă de haine pentrucei nevoiași din Parohia „Sf. Mc. Ecaterina” din satul Cărăpcești, jud. Galați. La acest apel au răspuns numeroase familii din comunitatea noastră, de la care am strâns un microbuz plin cu cutii de haine, care a ajuns marți, 13 noiembrie, la destinație, fiind întâmpinat de părintele paroh Vasile Boldeanu.

Mulțumim tuturor celor care s-au implicat în această acțiune și în mod deosebit familiei care a facilitat transportul către România. Dumnezeu să răsplătească tuturor dărnicia!

 

Satul Cărăpcești este situat în comuna Corod, în partea de nord a județului Galați. Aici, ca și în alte părți ale țării, condițiile de viață nu sunt tocmai ușoare, datorită investițiilor puține care sunt făcute în zona Moldovei. Însă credincioșii micului sat primesc un mare sprijin nu doar duhovnicesc, ci și trupesc, de la părintele Vasile Boldeanu. Preotul satului nu este doar păstor al sufletelor, ci și asistent medical și a înființat lângă biserică un cabinet medical, un birou parohial, o bibliotecă, o sală de mese și două dormitoare, precum și o capelă (un articol despre preot și viața parohiei se găsește aici). Astfel, satul este chiar o Biserică, adică adunarea tuturor celor botezați, care se sprijină în rugăciuni dar și în fapte, în numele Domnului Iisus Hristos.

Colecta noastră a ajuns marți, 13 noiembrie, în Cărăpcești. Ca preot paroh vă mulțumesc tuturor pentru această acțiune. Pentru mine personal este un cadou din partea voastră, a tuturor, la împlinirea a exact doi ani de preoție!

Al vostru, pr. Ioan