Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

 După rânduielile Bisericii Ortodoxe, a doua zi după Rusalii (Pogorârea Sfântului Duh) este prăznuită sărbătoarea Sfintei Treimi, care este şi hramul parohiei din Amberg. Din motive practice, am sărbătorit hramul cu aproape o săptămână mai târziu, în Duminica Tuturor Sfinţilor (3 iunie). După Sfânta Liturghie, la care am avut şi oaspeţi din Nürnberg, ne-am bucurat să petrecem timpul împreună la agapa organizată în casa parohială a Parohiei catolice "Hl. Dreifaltigkeit", nu departe de bisericuţa noastră. Fiecare a participat activ la acest moment festiv al parohiei, aducând bucate pentru masa noastră comună, precedată de slujba parastasului de obşte.

Hramul a fost prilej şi pentru a ne aducem aminte de frumuseţea costumelor noastre populare, care au fost îmbrăcate de câţiva dintre cei participanţi la sărbătoare.

Aducem mulţumiri părintelui Ludwig Gradl şi Parohiei "Hl. Dreifaltigkeit" pentru găzduire, oaspeţilor din Nürnberg pentru osteneală şi tuturor credincioşilor ortodocşi români din Amberg şi împrejurimi care au participat cu inima deschisă la primul nostru hram!