Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

Denia Prohodului Domnului (din Vinerea Mare) și Slujba Învierii Domnului (din noaptea Sfintelor Paști) au fost sărbătorite în Amberg de românii ortodocși potrivit rânduielilor tradiționale: frumusețea acestor slujbe stă atât în săvârșirea lor la ceas de seară, cât și în încărcătura duhovnicească și poetică a cântărilor de Prohod și de Înviere, însă cel mai mult în participarea la Sfânta Împărtășanie și sfințirea ofrandelor de Paști, cu participarea multor credincioși, veniți mai de aproape sau mai de departe.

 

Slujba Prohodului Domnului din Vinerea Mare (6 aprilie), numită în popor și Denia (adică privegherea, slujba de seară a) Prohodului are în centru cântecul de jale al Mironosițelor Femei, care îl petrec pe Domnul la mormânt. Pe masa din mijlocul bisericii a fost pus Sfântul Epitaf, o bucată de pânză pe care este pictată scena Punerii în mormânt a Domnului, împreună cu Crucea și Sfânta Evanghelie. Din evlavie, credincioșii sărută aceste sfinte odoare și aduc daruri de flori, așa încât fiecare dintre noi am devenit contemporani cu Femeile Mironosițe și cu Sfinții Apostoli, jelind pe Domnul. Aceasta e și însemnătatea celor „trei stări”, strofe muzicale de o încărcătură poetică aparte. După încheierea cântării de jale, a avut loc înconjurarea bisericii, prin curtea cimitirului Hl. Dreifaltigkeit, iar toți cei prezenți au trecut pe sub Sfântul Epitaf, prin aceasta arătând că murim împreună cu Hristos și înviem împreună cu el.

În noaptea de sâmbătă spre duminică (7-8 aprilie), începând cu orele 23:00 ne-am bucurat de primirea Sfintei Lumini aprinse pe altarul bisericii, închipuind Sfântul Mormânt al Domnului. Prima parte a slujbei a avut loc afară, când s-a cântat de către toți cei prezenți, în număr foarte mare, cântarea: „Hristos a înviat din morți, cu moartea pe moarte călcând și celor din morminte viață dăruindu-le”. Această slujbă în afara bisericii închipuie pogorârea la iad a Domnului, care a vestit acolo, mai întâi, biruința asupra morții. Apoi slujba a continuat înăuntrul bisericii cu Canonul Învierii, o grupare de cântări de bucurie. La sfârșitul acestui canon toți au sărutat Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce, răspunzând la salutul preotului: „Hristos a înviat!” cu răspunsul: „Adevărat a înviat!”. Apoi Sfânta Liturghie a fost un moment înălțător, de rugăciune împreună, începând de la miezul nopții. Ne-am bucurat în număr deosebit de mare de împărtășirea cu Trupul și Sângele lui Hristos, iar după citirea Pastoralei Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, cuvântul tradițional al ierarhului la Sf. Paști, la îndemnul preotului creștinii darnici și iubitori de aproapele au participat la o colectă, astfel că suma strânsă, de 384 de Euro va merge la Târgu Mureș, la două surori bolnave de diabet care au nevoie de un tratament costisitor, lună de lună.

În final, sfințind ofrandele de Paști: ouăle, cozonacul, pasca, mâncărurile de carne, înțelegem că bucuria Paștilor este una în care uităm de post, pentru marea minune a Învierii, fără însă să uităm buna cuviință. Toți cei participanți au luat acasă Sfintele Paști, care este anafura de la liturghia pascală, stropită cu vin, simbolizând masa comună a primilor creștini, care este o masă de bucurie. Mulțumesc tuturor pentru participare, celor din Amberg, Weiden și Poppenricht, dar și oaspeților din Nürnberg, Cadolzburg și chiar din România! O Sfântă Liturghie cu atâta pace și încărcătură duhovnicească este un moment unic.

Hristos a înviat!

Pr. Ioan Popoiu