Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

 

Duminica Floriilor este, pentru tânăra noastră comunitate, un moment cu o importanță aparte: acum un an, începând de la această sărbătoare de primăvară, premergătoare Învierii Domnului, au loc cu frecvență săptămânală slujbe ortodoxe pentru românii din Amberg, în bisericuța „Dreifaltigkeitskircherl” de pe Regensburger Strasse. Între timp numărul credincioșilor ortodocși care participă la slujbele ortodoxe românești în vechea capitală a Palatinatului Superior a crescut și ne pregătim pentru a doua sărbătoare a Sfintelor Paști împreună.

La 9 aprilie 2017, când se sărbătorea Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Serafim am început slujbele săptămânale la Amberg. Încă de la prima Sfântă Liturghie în biserica rece, dar totodată primitoare prin frumusețea arhitecturii baroce, am avut parte de dragostea celor câțiva credincioși – la început – care și-au dorit să se poată ruga aproape de casă. Timpul s-a scurs repede și am ajuns iarăși la sărbătorirea Floriilor, potrivit calendarului bisericesc cu o lună și o zi mai devreme decât în 2017. Între timp comunitatea a crescut, prin dragostea de Dumnezeu a românilor din Amberg, Weiden, Poppenricht, Grafenwöhr, Neumarkt, Neustadt și alte localități din Oberpfalz. Am reușit să ne procurăm unele dintre obiectele bisericești necesare cultului ortodox, mai sunt încă multe de făcut, dar totodată am început să ne cunoaștem mai bine și să ne închegăm ca o comunitate ortodoxă. La 10 martie, o dată cu vizita Părintelui Mitropolit Serafim am devenit oficial o parohie de sine stătătoare, cu un consiliu parohial. Suntem recunoscători parohiei catolice „Sf. Treime” și părintelui paroh Ludwig Gradl pentru că ne pune la dispoziție biserica în care ne desfășurăm slujbele.

Un an de viață este un pas important din viața unei comunități bisericești. Cu toții avem de învățat unii de la alții și împreună, completându-ne și iertându-ne unii pe alții mergem pe calea spre Înviere. Vă mulțumesc pentru implicarea în existența parohiei „Sfânta Treime” din Amberg și vă rog să mă iertați pentru stângăciile unui preot începător!

Cu dragoste întru Hristos Domnul, ierom. Ioan Popoiu