Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

Deniile Patimilor Domnului (sau a celor 12 Evanghelii, din Joia Mare), a Prohodului Domnului (din Vinerea Mare) și Slujba Învierii Domnului (din noaptea Sfintelor Paști) au fost momente de rugăciune solemnă și totodată plină de pace, la Amberg și Neumarkt. Pe lângă biserica „Dreifaltigkeitskircherl” din vechea capitală al regiunii Pfalz, cu ajutorul bunului Dumnezeu și sprijinul părintelui Nicolae Popa (slujitor la mănăstirea Suplacu de Barcău) și a părintelui pensionar Tiberiu Nicoli, au avut loc primele slujbe pascale și pentru românii ortodocși din orășelul Neumarkt.

 

Slujba numită „Denia celor 12 Evanghelii” din Joia Mare, precum și cea a Prohodului Domnului din Vinerea Mare sunt numite în popor „denii” (adică priveghere, slujbe de seară), care au în centru citirile evanghelice despre Patimile Domnului Hristos, osândirea și răstignirea Sa pe cruce, urmate de Prohodirea lui Iisus în cântarea de jale a Mironosițelor. Pe masa din mijlocul bisericii a fost pusă mai întâi Sfânta Cruce a Domnului, iar apoi aceasta a fost înlocuită cu Sfântul Epitaf -o bucată de pânză pe care este pictată scena Punerii în mormânt a Domnului- împreună cu Crucea și Sfânta Evanghelie. Credincioșii s-au închinat la sfintele odoare și, cu flori în mână iar mai târziu cu lumânări,  au jelit pe Domnul Hristos alături de Femeile Mironosițe.

În noaptea de sâmbătă spre duminică (27-28 aprilie), începând cu orele 23:00, atât în bisericuța „Dreifaltigkeitskircherl” din Amberg cât și în capela „Sf. Margareta” din Neumarkt tristețea Patimilor Domnului a fost dată uitării, o dată cu primirea Sfintei Lumini aprinse pe altarul bisericii, închipuind Sfântul Mormânt al Domnului. După începutul slujbei, afară din biserică și înconjurarea sfântului lăcaș, am revenit înăuntrul bisericii unde s-a cântat Canonul Învierii, având ca refren imnul „Hristos a înviat din morți, cu moartea pe moarte călcând, și celor din morminte viață dăruindu-le!” Poate datorită oboselii și a orei neobișnuite, unii credincioși nu au putut rămâne la întreaga slujbă, însă majoritatea am participat la solemintatea Sfintei Liturghii pascale și mulți, care s-au pregătit cu post, spovedanie și rugăciune, s-au împărtășit cu adevăratele Paști, adică cu Trupul și Sângele lui Hristos. La Amberg a avut loc și o colectă, aceasta fiind împărțită în mod egal pentru ajutorarea a două fetițe din Târgu Mureș, bolnave de diabet, pentru construirea Așezământului Bisericesc de la München și pentru acoperirea costurilor de încălzire pe timpul iernii.

În final, au fost sfințite ofrandele de Paști: ouăle, cozonacul, pasca, mâncărurile de carne, iar toți cei participanți au luat acasă „Sfintele Paști”, care este anafura de la liturghia pascală, stropită cu vin, simbolizând masa comună a primilor creștini, care este o masă de bucurie.

Mulțumesc tuturor pentru participare, celor din Amberg, Weiden și micile orășele din Oberpfalz, precum și credincioșilor din Neumarkt, sosiți pentru prima slujbă pascală la biserică în acest oraș! În amândouă bisericile a avut loc câte o Sfântă Liturghie cu pace și încărcătură duhovnicească deosebită! Multe mulțumiri și pentru ordine și spirit civic! Păstrarea liniștii, curățeniei și respectul unul față de celălalt sunt semne importante ale iubirii creștine!

Hristos a înviat!

Pr. Ioan Popoiu

FOTO AMBERG

  

 

FOTO NEUMARKT