Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime“, Amberg, Germania

  • slideuri (1).jpg
  • slideuri (2).jpg
  • slideuri (3).jpg
  • slideuri (4).jpg
  • slideuri (5).jpg

Locația bisericii noastre

Vă așteptăm cu drag la

Biserica „Hl. Dreifaltigkeit”

situată lângă cimitirul la intersecția Regensburger
Str. cu Pfistermeisterstr., 92224, Amberg

Ne puteți găsi și pe Facebook

 

În după-amiaza de 31 martie, în duminica a treia a Postului Mare (a Sfintei Cruci), câțiva membri ai Parohiei Amberg au participat alături de români ortodocși din mai multe parohii bavareze, precum și cu credincioși ruși și antiohieni, la un pelerinaj  la basilica Sf. Martin din Ulm-Wiblingen, unde se păstrează o părticică din Crucea pe care a fost răstignit Mântuitorul nostru Iisus Hristos, păstrată într-un relicvariu medieval.

 


Părticica din Sf. Cruce a fost adusă la Ulm în anul 1099 de întemeietorii vechii mănăstiri Sf. Martin din Ulm-Wiblingen, nobilii Hartmann și Otto von Kirchberg, după participarea la o cruci
ade. Aceasta a rămas în impozanta basilică și după secularizarea mănăstirii de către Napoleon, la începutul secolului al XIX-lea și este scoasă la marile sărbători, pentru cinstire.
Pelerinajul se află la al doilea an, fiind facilitat - ca și în 2018 - prin bunăvoința preotului Ulrich Kloos, decanul romano-catolic al orașului Ulm și paroh al basilicii Sf. Martin.
La pelerinaj au participat preoți și credincioși din parohiile românești din Ulm, Augsburg, Kempten, Ravensburg și Amberg, precum și membri ai parohiilor: antiohiană din Stuttgart și rusă din Balingen. Răspunsurile la strană au fost oferite de corul parohiei rusești din Balingen și corul parohiei românești din Augsburg.

Cu ocazia acestui pelerinaj cei opt preoți au săvârșit slujba Paraclisului Sfintei Cruci în limba germană, cu fragmente cântate sau rostite în limbile rusă, română, greacă și arabă.  Punctul central al festivității a fost posibilitatea dată tuturor celor prezenți de a săruta prețiosul odor, mulțumind și slăvind pe Hristos Dumnezeu.